Kinosveiciens svētkos

Latvijas kino veidotāju atklātais sveiciens valsts svētkos.

Ir novembris – Latvijas valstij tik būtisks mēnesis. Īstais laiks vēlreiz padomāt par savas valsts neatkarību un demokrātisko iekārtu. Jo nenoliedzami Latvijas valstiskums būtībā nodrošina arī mūsu nozares neatkarību, un arī otrādi – mūsu nozares neatkarība ir Latvijas valstiskuma apliecinājums.

Tāpēc esam satraukti par vēlmi politizēt finansējuma sadali kino jomā, bet šāda procesa pretiniekus „norakstīt” kā skauģus un valsts ienaidniekus.

Mēs, protams, atbalstām valsts finansējuma piešķiršanu vēsturisku un Latvijai nozīmīgu literatūras darbu ekranizācijai. Konkrētā iniciatīva ir nepieciešama un apsveicama.

Taču valsts finansējuma piešķiršanai jānotiek tikai tiesiskā un atklātā veidā, un ar vienādiem noteikumiem visiem kino jomā strādājošajiem, t.i., caur atklātu konkursu, ar skaidriem finansējuma piešķiršanas kritērijiem un procedūru, ar profesionālu un neatkarīgu vērtēšanas komisiju, skaidriem izpildes termiņiem utt

Mēs esam pret korupciju veicinošu valsts kino finansējuma piešķiršanu vienam konkrētam privātuzņēmumam. Piemēram, arī Latvijas Nacionālā Bibliotēka ir valstiski svarīgs projekts. Taču valsts finansējums tomēr netiek piešķirts bez atklāta konkursa kādai privātai būvfirmai, kas pieteikusies pie Saeimas deputātiem.

Tā ir morāli paradoksāla situācija, kad slēpjoties aiz vārdiem “patriotisms” un “Latvijas valstiskuma vērtības”, tiek vienlaicīgi izvēlēta finansēšanas procedūra, kas šīs vērtības apdraud un grauj.

Atgriešanās pie padomju "blata" metodēm, diskreditē visus centienus izveidot Latvijā tiesisku un demokrātisku sabiedrību. Tas ir solis atpakaļ. Turklāt politiskie vēji ir mainīgi - tiklīdz mainīsies politiskās proporcijas parlamentā, gribētāji uzņemt citas filmas klauvēs pie partiju durvīm. Ideoloģiski citas. Minētais precedents to pieļaus.

Nenoliedzami - kino jomā ir vajadzīgi uzlabojumi un, kas ir ļoti būtiski, finansējuma palielinājums, taču pašreiz notiekošais nekādā gadījumā nav atbalsts ceļam uz potenciālām pārmaiņām ar pilnvērtīgākiem un profesionālākiem „spēles noteikumiem”, bet gan degradējošs solis pretējā virzienā, kas ir pretrunā ar deklarēto līdzšinējās stratēģijās un nostādnēs.

Sargājot Latvijas kino neatkarību un demokrātijas principus, mēs apliecinām atbildību par savas valsts nākotni.

 

Priecīgus svētkus!


Jurģis Krāsons    Sazināties ar petīcijas autoru